Отримайте презентацію послуг та консультацію фахівця
Найкращі люди індустрії займаються процесом розробки вашого бренду
→ З бомжа у мільйонери. Встигни заробити Bums — нова криптовалюта в Telegram, інвестуй та заробляй.
Разом із збільшенням попиту на нерухомість, бажанням людей покращити свої житлові умови зростає та інтерес до будівельних компаній, професійних майстрів. Тому відкриття будівельної фірми є вдалим рішенням, незважаючи на високу конкуренцію у цій сфері.
Розпочати будівельний бізнес не так складно, якщо знати, що робити. Важливо не лише прописати ефективний бізнес-план, а й вивчити ринок, конкурентів, зрозуміти, чого хоче цільова аудиторія. І якщо ви плануєте створити власну компанію, вам допоможе докладна інструкція, де прописані послідовні кроки та перешкоди, з якими можна зіткнутися на шляху відкриття будівельної фірми. Отже, почнемо.
Починаючи підприємницьку діяльність у будівельній сфері, дайте відповідь собі на запитання, навіщо вам потрібна фірма. Яка мета створення бізнесу? Чи буде це додатковим джерелом доходу чи серйозним підприємством, що впроваджує великі проекти, а може самореалізацією та бажанням втілювати незвичайні ідеї? Хочете знайти нове хобі чи шукаєте способи заробітку?
Якщо ви прагнете забезпечити собі цікаве заняття, до якого можна повертатися час від часу, особливо не вникаючи в деталі, пам'ятайте, що будівельна фірма до відкриття і після постійно вимагатиме вливання коштів, щоб залишатися на плаву. Не факт, що інвестиції вам повернуться, якщо ви ставитиметеся до бізнесу як до розваги і не докладатимете зусиль до його розвитку.
Тут важливо усвідомити, що перш ніж відкрити будівельну фірму з нуля, потрібно дати раду питанню. Жити цією справою. Тоді будуть добрі шанси успішно пройти шлях від ідеї створення будівельної компанії до реального прибуткового підприємства.
А якщо варто мета заробляти на улюбленій та перспективній справі, треба підійти до цього ґрунтовно. Тобто проаналізувати ринок, визначитися з нішою у будівельному бізнесі, зрозуміти для кого ви працюватимете і яку користь дасте людям.
Послуги будівельних компаній як великих, так і маленьких стають дуже затребуваними на українському ринку. Особливо це стосується сфери реконструкції та відновлення зруйнованих будівель. У містах, де пройшли воєнні дії, постраждали і житлові будинки, стратегічні об'єкти, вся міська інфраструктура. Їх треба відновлювати. До того ж, планується будівництво будинків під ключ для внутрішньо переміщених осіб. Тому для роботи ви можете вибрати різні напрямки.
Можливі види діяльності :
приватне, індивідуальне будівництво житлових будинків, у тому числі багатоповерхових будівель, а також гаражів, сараїв, госпблоків;
ремонт та будівництво промислових будівель та споруд, у тому числі енергетичних станцій, комунальних підприємств, а також об'єктів дорожньо-транспортної мережі;
ремонт та реконструкція пошкоджених об'єктів;
проведення внутрішніх та зовнішніх оздоблювальних робіт.
Від вибору ніші залежить стратегія розвитку, кількість вкладень на запуск та розкручування будівельного бізнесу.
Крім того, ви повинні мати певні знання у сфері, в яку збираєтеся потрапити. Особливо це стосується будівництва та відновлення промислових об'єктів. А для реконструкції інфраструктурних споруд вам, швидше за все, доведеться щільно співпрацювати з державними органами.
Щодо конкуренції, то колег у будівельній галузі потрібно знати в обличчя. Тому непогано визначити, хто є конкурентами, скільки років працюють, яка у них сфера впливу. Також важливо зрозуміти, чи є вони прямими вашими конкурентами, чи мають інші завдання та цільова аудиторія.
Якщо ви нова фігура на будівельному ринку, то займіть нішу, де мало учасників. Наприклад, відкрийте будівельну фірму з обробки. Тоді вам не доведеться закуповувати чи орендувати високотехнологічне обладнання та інші виробничі потужності, наймати чи формувати різнопрофільну ремонтно-будівельну бригаду тощо. До того ж оздоблювальні роботи потрібні всім видам будівель як завершальний етап будівництва. Також ви можете почати з обробки, якщо у вас є невеликий бюджет на відкриття бізнесу, а потім розширити перелік будівельних послуг або відкрити мережу компаній.
Однак пам'ятайте, що будівельний бізнес – це не лише високий рівень попиту на послуги, швидка рентабельність та велика вартість чека, а й жорстка конкуренція, суттєві витрати на закупівлю будівельних матеріалів та вміння ефективно керувати усіма складними бізнес-процесами.
Для успішного ведення справи необхідно скласти бізнес-план будівельної фірми в Україні. Цей документ допоможе вам визначити напрямок роботи та стратегію розвитку.
Ефективне планування – це план дій, попередження помилок, розрахунок витрат, визначення термінів рентабельності та інших.
Опис ідеї створення бізнесу. Постановка цілей та завдань. Визначення цільової аудиторії.
Назви, логотип, елементи фірмового стилю будівельної фірми.
Визначення форми відкриття компанії – самостійний старт (наставництво, консалтинг) чи купівля готового бізнесу (франшиза).
Реєстрація. Вибір форми оподаткування. Список документів.
Пошук розташування офісу та приміщення для фірми.
Опис переліку будівельних послуг, гарантій та етапи проведення робіт.
Закупівля необхідного обладнання та інструментів, будівельних матеріалів. Лізинг.
Організаційна структура компанії. Опис обов'язків працівників.
Реклама. Види просування.
Пошук клієнтів. Участь у тендерах.
Розрахунок витрат як інвестиційних, і щомісячних. Складання фінансового плану на рік із розрахунком рентабельності.
Визначення можливих ризиків та опис способів їхньої мінімізації.
Графіки та таблиці з чіткими цифрами – доповнення до документа.
Правильно складений і вичерпний бізнес-план будівельної фірми буде вам інструкцією, як грамотно запустити бізнес і керувати ним. Ви будете знати, скільки вам доведеться вкласти, коли і в якому обсязі почнете отримувати прибуток.
Бізнес-план допоможе знайти інвесторів, ділових партнерів та клієнтів. Наприклад, щоб купити франшизу, вам доведеться надіслати на погодження опрацьований документ. Якщо він буде складений правильно та переконливо, то ви зможете придбати франшизу. Інакше вам відмовлять. Тому краще скласти два види документів: один для внутрішнього користування, а другий спеціально для інвесторів.
Концепція – основна ідея бізнесу. На її основі будується стратегія. З іншого боку, продумана концепція дає перевагу над конкурентами. Що стосується будівельної фірми, то вона включає такі поняття як формат бізнесу, принципи роботи, місію, цінності, перелік послуг і цільову аудиторію.
Спочатку потрібно вибрати структуру будівельної фірми (або формат роботи). Вона буває двох видів: спеціалізованої чи комплексної. Перший формат передбачає, що ви надаватимете один вид послуг і у вас будуть працювати співробітники однієї спеціальності, наприклад, з обробки, монтажу, муляри. Комплексні будівельні компанії надають послуги повного циклу під ключ.
Вибравши структуру компанії, можна почати розробляти перелік послуг, а також принципи роботи. Тут важливо дотримуватись понять компетентності, відповідальності за результат, гарантії та інноваційності будівельних рішень. Вони можуть бути цінностями вашої компанії та формувати місію.
При цьому недостатньо просто знати свій продукт або послугу, яку ви хочете продати. Ви повинні вивчити цільовий ринок, зрозуміти, хто і що його складає, проаналізувати основні тенденції, дізнатися, які фактори впливають на будівельну галузь. Важливо визначити, хто ваші конкуренти та наскільки чітко їхня діяльність відповідає потребам цільового ринку.
При цьому клієнт – важлива складова концепції. Навколо його інтересів будується вся бізнес-ідея.
Важливо відповісти собі на запитання :
Хто ваша цільова аудиторія?
Будете працювати з кінцевим споживачем, надавати будівельні послуги іншим компаніям чи державним органам влади?
Які цільового клієнта цінності?
Чи задовольнять будівельні послуги вашої фірми потреби аудиторії?
Чи зможе клієнт сплатити встановлену вами ціну?
Якщо ваша будівельна компанія транслюватиме цінності, які близькі до цільової аудиторії, і повністю задовольняти її потреби в будівництві/ремонті, значить у вас ефективна концепція. А це гарантія того, що ви будете серед кращих і затребуваних фірм у вашому регіоні.
У вас є два варіанти запуску нового бізнесу :
самостійний старт;
покупка готової будівельної компанії.
При самостійному відкритті фірми вам доведеться покладатися лише на власні сили. Знадобиться придумати назву, розробити фірмовий стиль, вибрати правову форму, податковий режим, вид діяльності з КВЕД і пройти весь шлях від формування концепції до запуску компанії. При цьому ви можете скористатися наставником або консалтинговою фірмою.
Наставник чи ментор – це досвідчений бізнесмен, який уже пройшов усі етапи створення проекту. Він може розповісти вам про складнощі, з якими зіткнувся, про способи виходу з різних ситуацій, опрацювати з вами стратегію будівельного підприємства, поділитись корисними контактами та обговорити бізнес-ідеї. Однак прямого впливу на відкриття будівельної фірми він не надаватиме. Наставник стане лише джерелом практичних знань.
Спеціалісти консалтингової фірми займаються або повним циклом послуг з відкриття компанії або ви наймаєте консультантів для опрацювання тих питань, у яких у вас не вистачає знань: прописування бізнес-плану, підбір персоналу, фінансові звіти, розробка елементів фірмового стилю тощо. Також ви можете замовити супровід вашого бізнесу, доки він не зміцніє.
При покупці готової компанії чи франшизи ви пропускаєте деякі етапи відкриття будівельної фірми. Вам не доведеться займатися дизайн-проектом, купувати обладнання, підбирати приміщення та вести переговори з орендодавцями, наймати співробітників та ін. Ви отримаєте готові рекламні матеріали та канали просування, вас навчать ефективним методам ведення будівельного бізнесу.
Купівля франшизи – дорога. У вартість входить паушальний внесок, щомісячні відрахування за рекламу та роялті. Ви будете обмежені у виборі постачальників будматеріалів та переліку будівельних послуг. Вам доведеться дотримуватися інструкцій франчайзера, виконувати план і надавати звіти про виконану роботу та доходи. У вас не буде повної свободи дій, але й ризики збанкрутувати зведені до мінімуму.
Купуючи готовий бізнес, перевірте термін присутності компанії на ринку, швидкість розвитку бізнесу, розмір паушального внеску та роялті, підтримку франчайзером, конкурентів компанії в районі де ви збираєтеся відкрити будівельну фірму.
Те, як ви створюватимете компанію, залежить від ваших знань та бюджету. Якщо ви впевнені у своїх силах і вам важлива свобода у діях, вибирайте самостійний старт. Якщо ж у вас немає досвіду у відкритті бізнесу і боїтеся наробити помилок, купіть готову компанію. Але в обох випадках у вас мають бути певні знання у будівельній сфері.
Щоб розпочати будівельний бізнес, необхідно оформити низку документів. По-перше, потрібно зареєструвати юридичну особу, а по-друге, потрібно отримати ліцензію від Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
учасники ТОВ зобов'язані визначити низку робочих моментів та оформити відповідні папери – придумати назву та перевірити її за ЄДРПОУ, обрати види діяльності за КВЕД, юридичну адресу, сформувати статутний фонд, визначити керівника, найняти бухгалтера для ведення фінансового обліку та надання звітності, підготувати контакти для зв'язку (Номери телефонів, адреси електронної пошти);
подати до органу державної реєстрації заяву та пакет документів, що додається до неї, а це – засвідчений у нотаріуса статут ТОВ, протокол із засідання засновників, форма №2, документ, що підтверджує, що заявник має право подавати документи, відомості про кожного з бенефіціарів;
орган державної реєстрації вносить дані про нову юридичну особу в ЄДР, а контролюючі органи ставлять її на облік (займає 2-3 робочі дні).
Після цього керівник створеного ТОВ отримає витяг з ЄДР та реєстрація вважається закінченою.
Щоб отримати ліцензію, вам потрібно подати до Державної архітектурно-будівельної інспекції:
Заява;
копію витягу з ЄДРПОУ;
копію витягу з ЄДРПОУ філії, яка проводитиме будівельну діяльність;
відомості про склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, виробничо-технічною базою, технологією виробництва, про інформаційно-правове та нормативно-технічне забезпечення, наявну систему контролю якості виконання будівельних робіт, про виконані заявником будівельно-монтажні роботи за формою, що визначається ліцензією.
В інспекції заява з усіма документами, що додаються, розглядатиметься 10 робочих днів. Після цього їх передадуть до ліцензійної комісії. Там висновок також буде готуватись протягом 10 днів. Якщо ви вперше отримуєте будівельну ліцензію, її видадуть на три роки. Потім дозвіл можна продовжити ще п'ять років. Коли ви отримаєте ліцензію, зможете займатися будівельними роботами.
Якщо ви вирішили відкрити ФОП в Україні, найзручніше зареєструвати його через мобільний додаток «Дія». Тут заповнюєте бланк та вказуєте форму оподаткування. Через деякий час в особистому кабінеті надходить повідомлення про реєстрацію. Вам стане доступний витяг з єдиного державного реєстру.
Також необхідно подати документи до податкової. Товариства з обмеженою відповідальністю та ФОП можуть вибрати як загальну, так і спрощену систему оподаткування, тобто бути на єдиному податку за фіксованою процентною ставкою (15% чи 6%).
Про бажання працювати за спрощеною системою повідомляйте під час реєстрації будівельного бізнесу. Інакше вас автоматично переведуть на загальну систему оподаткування. Тоді потрібно буде вказати одну із трьох груп, кількість річного доходу та кількість співробітників.
Під час воєнного стану Верховна Рада України ухвалила низку податкових реформ. Відповідно до закону, ФОП можуть не сплачувати єдиний соціальний внесок (22%) за мобілізованих співробітників та єдиний податок (18% від прибутку +1,5% військовий збір), якщо не одержують доходи. Сплата єдиного податку для ФОП 1 та 2 груп відбувається за бажанням. ТОВ і ФОП 3 групи переводяться єдиний податок – 2% від прибутку, якщо оборот підприємства вбирається у 34 030 852$.
Будівельний бізнес – прибутковий та швидко окупний. Інвестиційні витрати можуть повернутися вам протягом першого року. Однак на початковому етапі потрібні значні фінансові вкладення, щоб вийти на ринок, а надалі залишатися успішним та затребуваним підприємством. Тому важливо заздалегідь прорахувати всі витрати, які знадобляться для запуску будівельної компанії, тобто треба скласти фінансовий план.
До документу вносяться статті витрат та передбачуваних доходів для песимістичного, реалістичного та оптимістичного сценаріїв. Так ви зможете підготуватися до будь-якого темпу зростання будівельного бізнесу і знатимете період окупності.
На початку становлення будь-яка компанія переживає період занепаду. Адже рівень доходів від угод ледве покриватиме щомісячні витрати. Це триватиме доти, доки бізнес не обросте великими проектами та базою клієнтів. Пізніше ви можете перейти до оптимістичного сценарію розвитку справ та подумати про перетворення на мережу.
Усе залежить від специфіки діяльності. Якщо ви плануєте багатопрофільне підприємство, то стартовий капітал не повинен бути нижчим за 200 000$. При вирішенні займатися, наприклад, тільки зведенням або заливкою стін вам знадобиться щонайменше 80 000 $. А якщо в планах тільки оздоблювальні роботи, ви можете вкластися в 27 000 $.
оренда - 4 000 $ на рік;
податки, витрати на рекламу, просування сайту, транспорт - 3000 $;
спеціальні будівельні інструменти - від 14 000 $;
спецтехніка та обладнання - від 135 000 $;
офісна техніка та канцелярські товари - від 650 $.
Якщо брати інструменти та техніку в оренду, то вийде дешевше. Так ви можете скористатися лізингом. А ось будівельні матеріали варто закуповувати залежно від обсягів та кількості замовлень.
Від обсягу стартового капіталу залежить динаміка розвитку будівельної фірми. Чим більше ви вклали, тим швидше вона окупиться.
Рентабельність будівельного бізнесу дорівнює 50-70%. Таким чином, ваші інвестиції почнуть повертатися швидко протягом першого року роботи.
Приготуйтеся до того, що спочатку вам доведеться брати невеликі замовлення і робити знижки для перших клієнтів. Так ви отримаєте позитивні відгуки від замовників та забезпечите високий попит на будівельні послуги.
зводити чи відновлювати об'єкти;
виконувати малярські, облицювальні, штукатурні роботи;
проектувати будівлі та споруди;
виконувати завдання великих будівельних об'єктах: ремонт, реконструкція, зведення;
будувати інженерні комунікації;
упорядковувати території, створювати ландшафтний дизайн.
Навіть якщо у вас спеціалізована компанія, ви можете вибрати один напрямок або кілька, пов'язаних між собою.
Під час формування переліку послуг враховуйте сезонність. Попит на будівельні роботи холодної пори року падає. Але послуги з внутрішньої обробки приміщень можна надавати і влітку, і взимку.
Створюючи прайс-лист будівельних послуг, відштовхуйтесь від ситуації на ринку. Не зайвим буде проаналізувати прейскурант конкурентів та визначити принципи формування ціни. Адже будівництво приватних будинків або котеджів, наприклад, коштує від 27 000 $, а їхнє проектування не більше 800 $.
На формування вартості послуг впливають такі фактори :
обсяг робіт;
складність;
швидкість;
якість будівельних матеріалів;
місце проведення робіт.
На своєму сайті ви можете розмістити прайс-лист на будівельні роботи, калькулятор формування ціни на різні послуги, а також передбачити договірну ціну по кожному виду робіт.
Для будь-якої будівельної організації, навіть найменшої, знадобиться офіс та склад для обладнання та інструментів.
Офіс потрібен для того, щоб приймати клієнтів, зустрічатися з партнерами та інвесторами. Тому знадобиться приміщення в місці з гарною транспортною розв'язкою, обладнаним паркуванням, привабливим дизайном. Крім того, подбайте про професійно зроблений ремонт та інтер'єр офісу. Особливо це важливо, якщо ваш профіль – оздоблення. Потенційний клієнт оцінюватиме професіоналізм фірми та за цими показниками.
Зверніть увагу на оренду або покупку приміщення для офісу в ділових кварталах міста або бізнес-центрах, офісних будівлях. Інших особливих вимог для офісу будівельної фірми немає.
Що стосується приміщення та розташування складу будівельного обладнання, то його можна вибрати або в спальних, або в промислових районах, в яких вартість оренди невисока. Як і з офісом, потрібно враховувати зручний проїзд та наявність транспортної розв'язки, оскільки доведеться регулярно вивозити та повертати спецтехніку та будматеріали.
Будівельна фірма складається з директора, бухгалтера, кошторисника, співробітника відділу контролю якості, водія, бригадира та робітників.
До обов'язків директора входить укладення договорів, розширення бізнесу, маркетинг, найм та управління персоналом. Бухгалтер управляє нарахуванням заробітної плати та відрахуваннями до податкової. Бригадир контролює дотримання технології виконання робіт, стежить за забезпеченням техніки безпеки, наявністю інструментів, обладнання та будівельних матеріалів, а також організовує робочий процес. Кошторисник займається розрахунками – вартість будівельних послуг, визначення кількості необхідних будматеріалів тощо. Співробітник відділу контролю якості може знадобитися, щоб запобігти можливим крадіжкам, зниження якості роботи. Але за рівнем виконання замовлень може стежити й керівник.
Розвиток та успішна діяльність будівельної фірми залежить не тільки від ефективної стратегії керівництва. Ключову роль відіграє професіоналізм та досвід пересічних співробітників. Як правило, саме кваліфіковані працівники приносять основний прибуток будівельному бізнесу і заробляють хорошу репутацію всій фірмі. Якщо ваші фахівці не мають професійних знань, вони некомпетентні, це завдасть шкоди не тільки іміджу організації, але негативно позначиться на продуктивності інших співробітників.
Будівельній фірмі з обробки приміщень та ремонту знадобляться такі фахівці :
маляр;
штукатур;
електрик;
сантехнік;
різноробочі.
Також ви можете найняти сторонніх фахівців, якщо потрібно виконувати складні замовлення, наприклад дизайнерів, планувальників та інших майстрів.
Закупівля комплектуючих для будівельної фірми – найвитратніша стаття у бізнес-плані. Обладнання, спецтехніка та інструменти – це те, на чому не варто економити, але й підбирати їх треба розумно. Наприклад, інструменти, які можуть знадобитися часто, потрібно закупити, а дороге обладнання, яке використовується не для кожного проекту, можете брати в лізинг. Тож ви отримуєте будь-яку якісну техніку для роботи на ваш вибір.
Лізинг – різновид оренди, договір яку укладається певний час. У цей час лізингоодержувач вносить платежі. Коли договір закінчується, будівельна фірма або виплачує суму, що залишилася, за обладнання, або повертає його лізингодавцю. Таким чином, обладнання можна постійно змінювати, оформляючи повернення та заново переукладаючи договір.
Для будівельної фірми знадобляться :
набори спеціальних ручних та електроінструментів;
пневмоінструменти;
перфоратори, болгарки, бензопили;
міксери, бетонозмішувачі, а також лопати та відра;
зварювальні апарати.
Для капітального будівництва будівель буде потрібна спеціалізована будівельна техніка, наприклад, крани, підйомники, бульдозери. Саме для такого обладнання і передбачено лізинг. Не забувайте, що необхідно також придбати працівникам форму та засоби індивідуального захисту.
На цьому етапі розробляються елементи фірмового стилю – назва, логотип, кольорова гама, шрифти, а також визначаються рекламні носії (візитки, буклети, сувенірна продукція, уніформа, дизайн сайту та ін.).
Навіщо це робити? По-перше, візуальні та вербальні атрибути дозволяють відбудуватися від конкурентів, а по-друге, допомагають підвищити впізнаваність фірми. Тому потрібно уважно поставитися до вибору назви та розробки лого.
Назва будівельної фірми повинна відображати її діяльність, бути звучною, легко запам'ятовується і короткою, але варто уникати абревіатур. Переконайтеся, що вона не співзвучна з найменуваннями конкурентів. Також важливий пункт – відсутність негативних трактувань нейма іноземними мовами, особливо якщо ви плануєте виходити на міжнародний ринок.
Логотип будівельної компанії – ще один атрибут фірмового стилю. Він має за допомогою візуального образу транслювати принципи та цінності фірми, доносити до аудиторії ідею бізнесу. Тут важливо підібрати правильні кольори, форми та зображення. Вдалим варіантом логотипу стане той, який підкреслюватиме індивідуальність, статус компанії, викликати асоціації зі стабільністю, успіхом, надійністю.
Носіями фірмового стилю будуть вивіска біля офісу фірми, рекламні банери, бланки, чеки, візитки, календарі, будь-яка ділова документація, форма робочих. Разом із назвою розмістіть номери телефонів та на транспорті вашої компанії.
Для розробки елементів фірмового стилю звертайтесь до студії графічного дизайну WeLoveBrands . Про особливості створення айдентики та ціни ви можете дізнатися тут .
Не рекламувати свою організацію можуть лише монополісти у сфері. Що стосується будівельної фірмою відсутність продуманої маркетингової стратегії, особливо у старті проекту – ризик. Так ви можете залишитися непоміченими та недоотримувати клієнтів.
Цільова аудиторія будівельної компанії – це фізичні особи та підприємства. Якщо для перших вистачатиме рекламних розсилок, знижок, інтернет-просування, то для других потрібен продуманий рекламний план з аналізом найефективніших каналів просування бізнесу.
Дієвими способами розкручування є :
власний сайт, що продає, з інформацією про фірму, прайс-листом, новинами в галузі, знижками, портфоліо, відгуками клієнтів;
активні акаунти у соціальних мережах з корисною та цікавою для аудиторії інформацією, а також посиланнями на офіційний сайт;
розміщення даних про компанію на форумах та тематичних ресурсах, електронних каталогах та картах міста;
взаємовигідна попроектна співпраця з організаціями та компаніями, що займаються продажем приміщень, дизайном, проектуванням тощо;
3%; width: auto; margin-top: -1%;" src="https://welovebrands.com.ua/wp-content/uploads/2023/06/icon-57-7.png" alt="building-bussiness" width=" 51" height="51" />розповсюдження листівок, візиток та іншої малої друкованої продукції в магазинах будматеріалів;
банерна реклама у районах будівництва нових будинків, висоток, котеджів;
реклама на радіо та в друкованих ЗМІ;
участь у тендерах та аукціонах;
спонсорування міських заходів.
Визначте рекламний бюджет та стратегію до відкриття будівельної фірми. Далі щомісяця виділяйте фінансові ресурси для просування вашого бізнесу. Щоб реклама була ефективною, найміть спеціаліста, який визначатиме найефективніші канали просування, займатиметься побудовою репутації фірми та залученням замовників.
Одним із найефективніших способів пошуку замовників є участь у будівельних тендерах. Для замовника це можливість отримати якісні будівельні послуги, а для виконавця – надійне джерело майбутніх замовлень. Тому участь у тендерах важлива для всіх сторін.
Тендер готується замовником. Він вказує назву проекту, тип тендера (відкритий або закритий), дедлайн прийому заявок виконавців, кількість днів на вибір претендента, перераховує будівельні послуги, які необхідні. Інформація підкріплюється цифрами.
Якщо тендер відкритий, то про нього ви можете дізнатися на спеціалізованих сайтах. Новина про закриті торги надходить лише спеціально запрошеним учасникам.
Кожен учасник надсилає свої заявки. Вони мають бути оформлені за зразком відповідно до вимог організаторів конкурсу.
До заявки додаються такі документи :
список осіб, які мають право діяти від імені виконавця;
копія наказу призначення головного бухгалтера, завірена нотаріально;
витяг з ЄДРПОУ;
копії статуту та установчих документів виконавця, засвідчені податковим органом;
заяву із зазначенням наявності досвіду роботи;
документ, що підтверджує відсутність заборгованостей із обов'язкових платежів;
копії бухгалтерських розрахунків із печаткою податкової інспекції;
перелік поданих документів разом із заявкою.
Замовник вивчає заявки та приймає рішення. Відповідь щодо тендеру розсилається всім учасникам.
Невеликі будівельні компанії можуть брати участь у тендерах нарівні з великими організаціями. У цьому замовниками може бути як приватні компанії, і державні органи.
Разом з тим, що будівельний бізнес є одним із найприбутковіших, він і один із найбільш ризикованих. Тут і брак замовлень, недобросовісні чи некваліфіковані працівники, подорожчання цін на будівельні матеріали, неплатоспроможність замовника тощо.
З якими проблемами можна зіткнутися під час запуску бізнесу?
По-перше , врахуйте, що будівництво – це висококонкурентне середовище
Тут важливо відрізнятись від своїх основних конкурентів, але в той же час не намагатися в перший рік після відкриття обійти найбільші компанії.
Порівнюйте свої можливості. Беріть усі замовлення. Спочатку вони можуть бути дрібними та пов'язаними тільки з ремонтом, але так ви обростете базою клієнтів та позитивними відгуками.
Не зайвим буде підключити рекламу. Пропонуйте будівельні послуги друзям та знайомим. Працюйте по субпідряду, співробітничайте із великими забудовниками. Адже спочатку вам важливо заробити ім'я та репутацію.
По-друге , звертайте увагу, з ким працюєте
Це стосується співробітників та постачальників будматеріалів. Напевно, не варто говорити, що ті, кого ви наймаєте, повинні бути кваліфікованими фахівцями. При цьому, щоб відстежувати їхню роботу та уникнути крадіжок, потрібно впроваджувати способи контролю – від виплати гідної заробітної плати до встановлення камер відеоспостереження на будівельних об'єктах. У той же час договори та рахунки, які надають постачальники, ви повинні підписувати самостійно, щоб не виникло проблем з будматеріалами. Також ви можете вимагати два-три альтернативні рахунки. Так ви будете впевнені, що вас не обраховують. Перевіряйте якість товару.
Якщо ви орендуєте приміщення для офісу та складу, запитайте у власника всі необхідні документи. Можете скористатися допомогою юриста, щоб він зміг перевірити, чи всі папери гаразд. Обговоріть можливість орендних канікул, поки ви готуєте приміщення (на час ремонту або перепланування).
По-третє , подумайте про резервний фонд
Щоб уникнути банкрутства у перший рік роботи, виділіть гроші на створення резервного фонду на етапі формування бюджету. Це дозволить покрити основні витрати, наприклад, оплату комунальних послуг, зарплату робітникам, оренду приміщення та техніки тощо.
По-четверте , оптимізуйте бізнес-процеси
Оптимізація дозволить покращити роботу компанії, знизити кількість рутинних справ, скоротити час виконання завдань, налагодити взаємодію між відділами та структурними одиницями.
Також слід закупити систему автоматизації для полегшення фінансового обліку, інвентаризації та інших перевірок. Так ви уникнете помилок у підрахунках і виключите можливість крадіжок.
По-п'яте , подбайте про рекламу
Рекламна кампанія знадобиться ще до відкриття будівельної компанії. Від того, наскільки грамотно вона сформована, залежатиме кількість клієнтів, які звернуться до вас, як тільки ви відчините двері.
По-шосте , пам'ятайте, що договори – обов'язкові
Щодо роботи, то тут завжди треба укладати письмовий договір. Це стосується як постачальників, і замовників.
З клієнтами варто обговорити можливість часткової чи повної оплати до проведення будівельних робіт. Необхідно виконувати всі зобов'язання перед замовником, інакше доведеться платити за неустойку.
Більшість недоліків і недоробок ви побачите перший місяць роботи будівельної фірми. Зверніть увагу на перелічені моменти, щоб уникнути складнощів або мінімізувати збитки від помилок, а роботу з відкриття бізнесу робіть поетапно.
Якщо ви плануєте відкрити будівельну фірму в іншій країні, варто враховувати особливості бізнесу в цій державі.
Найпоширеніші способи діяльності будівельної фірми в Польщі – як забудовник або на умовах субпідряду.
Для запуску бізнесу визначтеся з видами діяльності за кодами PKD. Юридична адреса має бути активною, щоб вся кореспонденція потрапляла до вас. Для ведення фінансового обліку оформіть договір з бухгалтерською компанією та одразу подайте документи до податкової служби для отримання статусу платника VAT (тобто ПДВ).
Бажаючи заощадити, ви можете найняти іноземних профільних спеціалістів. Отриманням дозволів для таких співробітників слід зайнятися після реєстрації фірми. Можна оформити короткострокове (на 180 днів), довгострокове (від року до трьох) дозвіл або допомогти у видачі картки тимчасового побуту (до 3 років) за умови польської прописки. Усі працівники мають пройти медичне обстеження та отримати довідку.
В іншому відкриття будівельної фірми у Польщі схоже на український сценарій.
Відкрити будівельну фірму в Сполучених Штатах ви можете трьома способами: перевести бізнес з України, інвестувати в економіку США (від 100 000 до 500 000 $) або розпочати новий бізнес. В останньому випадку вам потрібно знайти американця зі SSN (номер соціального страхування) або найняти американського представника.
Для початку підготуйте бізнес-план, знайдіть інвесторів та партнерів, визначтеся з формою бізнесу. Коли ви будете вибирати назву, переконайтеся, що вона доступна. Це можна перевірити на сайті секретаря штату. На цьому ж ресурсі необхідно зареєструвати фірму.
Також вам знадобиться отримати ідентифікаційний податковий номер TIN у Податковому управлінні США. Для цього роздрукуйте, заповніть та надішліть онлайн-форму разом із необхідними документами поштою або подайте заяву через уповноваженого агента або Центр сприяння платникам податків.
Ще один важливий пункт – отримання ліцензії. Можна скористатися сайтом www.calgold.ca.gov та заповнити запропоновані поля: місто та округ, а також тип бізнесу.
З дозволом ведення будівельного бізнесу від секретаря штату та ідентифікаційним податковим номером вирушайте до банку для відкриття рахунку. Після цього ви можете розпочинати підготовку до відкриття фірми.
Індивідуальне підприємництво чи Einzelunternehmer – це найпоширеніша організаційно-правова форма для будівельної фірми Німеччини.
Для початку треба відкрити в банку розрахунковий рахунок організації – Geschäftskonto. Він потрібний для відомства підприємницької діяльності та податкової інспекції. Після цього зверніться до Gewerbeamt – відомства з питань підприємницької діяльності. Там вам доведеться оформити Gewerbeschein – ліцензію на роботу.
Якщо ви будівельник і відкриваєте будівельну фірму, знадобиться додаткове підтвердження, що ви є кваліфікованим майстром або на вас працює кваліфікований співробітник.
Які додаткові дозволи вам потрібно буде отримати, дізнайтеся у відомстві громадського порядку, Торгово-промисловій або ремісничій палаті за місцем проживання.
Приватні підприємці заповнюють формуляр для податкової після реєстрації у відомстві з питань підприємницької діяльності. Для цього звертайтесь до Федерального агентства з праці – Bundesagentur für Arbeit. Номер, який надасть вам агентство, необхідний, щоб сплачувати соціальні та страхові внески.
На відміну від Німеччини та інших європейських країн витрати на ведення будівельного бізнесу в Чехії нижче. Статутний капітал реєстрації фірми дорівнює 1 кроні.
У Чехії ви отримаєте можливість ВНЖ на основі своєї підприємницької діяльності та дозвіл на безвізове відвідування країн Шенгенської угоди. При цьому відкрити розрахунковий рахунок у цій країні легше, ніж у більшості європейських держав, за умови, що будівельна компанія управляється з території Чехії.
Ліцензію на торговельну діяльність ви отримуєте у Чеському Управлінні з підприємницької діяльності. Реєстрація відбувається у місцевому суді. Постановка на облік у податкових органах виконується дистанційно за допомогою листа Datová schránka.
В іншому реєстрація будівельної фірми в Чехії відбувається, як і в Україні.
Щоб відкрити компанію в Казахстані, потрібно бути резидентом країни, на відміну від юридичної особи (Товариство з обмеженою відповідальністю). Директору ТОВ необов'язково отримувати візу чи дозвіл на роботу, якщо він є громадянином України при дистанційному управлінні фірмою. Якщо ж він знаходиться на території Республіки Казахстан, то віза та дозвіл – обов'язкові.
Українцю необхідно спочатку отримати ІВП і лише потім приступати до реєстрації. Для фізичної особи відкривається віза категорії C5. Вона надається бізнес-іммігрантам. Юридичній особі потрібно відкрити БІН – бізнес-ідентифікаційний номер.
Запускати будівельний бізнес у Казахстані можна без присутності власника фірми, але має бути довіреність для представника.
Юридичною адресою може бути адреса офісу, житлового будинку, але з документами, що підтверджують право користування приміщенням. Якщо ви фізособа та орендуєте офіс, то потрібно отримати нотаріальну згоду від власника на надання юридичної адреси вашій будівельній фірмі.
Загалом реєстрація юридичної адреси – дуже важлива процедура у Казахстані. Порушення у цьому процесі можуть призвести до зняття з ПДВ та блокування рахунків податковими органами.
Відкрити фірму в Узбекистані легше, маючи ВНП. Тому перш, ніж запускати будівельний бізнес, має сенс оформити дозвіл на проживання, інакше у вас, як у іноземця, буде низка обмежень, наприклад, заборона на купівлю нерухомості.
ВНЖ надається на 5 років, а оформлення відбувається протягом року. Будьте готові до цього.
Як і в Казахстані, в Узбекистані можна відкривати ТОВ ПІУ або ПІІ - з іноземною участю або іноземними інвестиціями відповідно.
При виборі назви будівельної фірми іноземці немає права використовувати у ньому слова типу Республіка Узбекистан, Узбекистан, скорочені еквіваленти назви країни, і навіть імена історичних особистостей Узбекистану.
Статутний фонд для ТОВ ПІУ – не фіксований, тоді як ПІІ становить 35 000$, а будівельної фірми, розташованої Республіки Каракалпакстан і Хорезмської області – 18 000$.
Зареєструвати ТОВ можна без власника. Його присутність знадобиться лише для відкриття рахунку. ТОВ реєструється за спрощеною процедурою протягом 3-5 днів.
Ви можете призначити генеральним директором вашої будівельної фірми громадянина Узбекистану чи українця за умови, що він має дозвіл на трудову діяльність. Його видає на 1 рік Агентство із зовнішньої трудової міграції при Міністерстві зайнятості та трудових відносин.
Спочатку потрібно отримати ідентифікаційний номер платника податків у Центрі обслуговування населення в Киргизстані. Після з ІПН ви йдете реєструватися в податкову службу.
Щоб відкрити ТСОВ, вам потрібно звернутися з пакетом документів до Міністерства юстиції Киргизької Республіки. Для відкриття рахунку в банку надайте виписку про реєстрацію будівельної фірми як юр. особи, установчі документи, довідку, видану органом податкової служби.
У Киргизстані діють спільноти та організації для підприємців. Ви можете вступити до Національного Альянсу Бізнес Асоціацій, Торгово-промислової палати Киргизької Республіки, Спілки підприємців Киргизстану, Міжнародної ділової ради. Так ви обростете корисними діловими зв'язками та отримаєте досвід ведення бізнесу в країні.
У назві будівельної фірми дозволяється використовувати слова Киргизька Республіка або Киргизстан, якщо розмір статутного капіталу дорівнює щонайменше 66 000$. Мінімальний статутний капітал при цьому - 0,012 $.
Далі процедура реєстрації відбувається, як в Узбекистані.
Тепер ви знаєте, як запустити будівельний бізнес в Україні та низці інших європейських та азіатських країн. Тому користуйтеся докладною інструкцією, вибирайте оптимальний для вас напрямок діяльності та комфортну країну для ведення справ. А щоб створити унікальний логотип, фірмовий стиль, сучасну динамічну назву для будівельної компанії, а також розробити сайт зі зручним інтерфейсом і дизайном, що запам'ятовується, звертайтеся в студію WeLoveBrands . Для отримання консультації, уточнення умов співпраці та вартості послуг зателефонуйте нам або напишіть у месенджери.