→ Встигни заробити Hamster — нова криптовалюта в Telegram, заробляй за кожне натискання.

Лідер думок

2322

Оцінили: 540

Зміст:
Розмір шрифту:

Лідер думок

Лідер думок (опініон лідер, лідер громадської думки, ЛОМ) — публічна персона, яка завдяки популярності, унікальним знанням та досвіду може впливати на погляди, думки та бажання різних груп людей. Лідери думок мають високий авторитет і користуються довірою серед цільової аудиторії.

Згідно з кембриджським словником, лідер думки в маркетингу — це людина, міркування якої про щось, наприклад про продукт чи проблему, мають великий вплив на думку інших. Ключова цінність опініонів лідерів у продажах полягає у здатності визначати споживчі настрої та тренди, впливати на рішення про купівлю та вибір продуктів.

leader

Класифікація лідерів думок

Лідери думок мають високий соціальний статус і стають відомими завдяки своїй професії чи активній діяльності. Вони можуть вести свій відеоканал або сторінки в соціальних мережах, але їх популярність не пов'язана з інтернетом. Адже довіра споживачів впливові особи здобули своїми знаннями та досвідом, а не веденням блогу.

 Умовно опініон лідерів ділять на дві основні групи:

leader

Популярні особи - актори, музиканти, спортсмени, журналісти, телеведучі та інші відомі персони. Їхній вплив проявляється через бажання шанувальників бути схожими на своїх кумирів, користуватися такими ж продуктами та брендами. Шанувальники відомих людей намагаються повторювати їхню манеру поведінки та уподобання.

leader

Експерти — фахівці у певних галузях знань: науки, техніки, бізнесу, суспільного життя та ін. Знаючи, що експерти мають досвід і розбираються в конкретній темі, аудиторія цінує їхні рекомендації про продукти та послуги.

Також, лідерів думок розрізняють за діяльністю. Залежно від специфіки занять, захоплень та тематики блогу можна виділити такі групи: кулінарія, мода, фітнес та здоров'я, кохання та секс, косметологія, виховання дітей, подорожі, фінанси, юриспруденція, політика тощо.

На відміну від інфлюєнсерів, авторитет лідерів думок не залежить від розміру їх аудиторій, тому цей параметр не розглядається як ще одна ознака класифікації.

Типи лідерів думок

Серед великої кількості типів ЛОМ можна виділити чотири основні групи:

leader

Мега-лідери - зірки кіно, спорту, естради та телебачення.

leader

Експерти — знавці у певній сфері, зокрема вузькопрофільні.

leader

Соціальні - люди, які завдяки чарівності та харизмі користуються довірою аудиторії, блогери.

leader

Близькі люди — авторитетні друзі, знайомі, колеги та родичі.

У просуванні товарів та послуг ключову цінність представляють мега-лідери та експерти, адже вони користуються повагою, їм довіряють та до їхньої думки прислухаються.

leader

Коли бізнесу потрібно звертатися до лідера думок

Лідери думок – ефективний маркетинговий інструмент. Бізнесу необхідно залучати авторитетну особу у таких випадках:

leader

При необхідності розповісти про продукт чи сервіс мовою цільової аудиторії. Наприклад, репера Каньє Веста залучали для популяризації молодіжного streetwear-бренду Off-White.

leader

Для просування товарів та послуг серед певної цільової аудиторії. Наприклад, бренд одягу співпрацює з лідером думок для просування нової колекції.

leader

Для забезпечення попиту новий продукт, як це зробив Danone, запускаючи Activia Challenge.

leader

За модернізації бренду. Приклад – кампанія Philips Lighting та реклама, в якій відомий блогер у домашній обстановці демонстрував новий вид безпечних для здоров'я ламп.

leader

Для підвищення довіри та лояльності до бренду. Компанія Oriflame запустила проект, в рамках якого лідери думок просували продукцію та закликали користувачів підтримати флешмоб із хештегом #іякрасіва.

Якого саме лідера думок вибрати для співпраці залежить від цілей і завдань бренду, а також його позиціонування на ринку.

Завдання та обов'язки лідера думок

Головне завдання лідера думок – адаптувати інформацію про бренд під свою цільову аудиторію та вигідно уявити продукт для збільшення впізнаваності, лояльності та залученості.

Що ще робить лідер думок:

leader

допомагає продавати товари;

leader

формує імідж бренду;

leader

впливає на поведінку та думку покупців;

leader

приваблює та розширює аудиторію;

leader

взаємодіє з аудиторією та надихає її.

Відома особистість досягає поставлених цілей, безпосередньо рекламуючи продукт чи ненав'язливо ділячись своїм досвідом використання, думкою та емоціями зі споживачами.

У своїй роботі лідер думок генерує різні види контенту, робить огляди, дає рекомендації, проводить прямі ефіри, знімає відео та збирає зворотний зв'язок. Крім цього, він може брати участь у різноманітних корпоративних заходах та рекламних акціях, влаштовувати конкурси, майстер-класи та розіграші.

Опініон лідер підписує довгостроковий контракт із компанією або виконує разові роботи з просування продукту.

Як і де компанії знайти лідера думок

Приступаючи до пошуку лідера думок, зберіть якомога більше інформації про свою ЦА, її характеристики, захоплення, споживчі переваги і так далі. З'ясуйте, якими соцмережами вони користуються. Складіть ідеальний портрет клієнта. Використовуючи демографічні, психографічні та географічні показники, виконайте сегментацію ЦА.

Вивчивши потенційного клієнта, приступайте до пошуку ЛОМ. Для цього можна виконати запит на ключові слова в інтернеті або підключити до пошуку соцмережі.

Також знайти лідера думок можна за допомогою спеціалізованих ресурсів, таких як LabelUp, Getblogger і trendHERO.

При цьому пам'ятайте, що будь-яка відома особа не підійде вашому бізнесу. Лідер думок повинен відповідати цінностям та філософії бренду, а його аудиторія має відповідати ЦА компанії. Вивчайте, наскільки впливова особа популярна серед вашої аудиторії, кому вона довіряє та на кого підписана. Зверніть увагу на спосіб життя, репутацію та специфіку діяльності особистості, яку бажаєте залучити до просування продукту.

leader

Кого обрати як лідера думок

Якщо у вас готовий список ЛОМ, можна приступати до вибору блогера для співпраці. Для цього:

leader

Виберіть кандидата з більш схожою ЦА. Якщо ваша компанія просуває товари для дому, опініон навіть із мільйоном тінейджерів у передплатниках буде марним.

leader

Перевірте, чи відповідає ЛОМ іміджу бренду. Той факт, що хтось широко відомий не означає, що він вам підходить. Чи знайомий він із вашою індустрією і чи відомий вашій ЦА? Чи буде його стиль спілкування резонувати з вашою цільовою аудиторією?

leader

Переконайтеся, що обраний лідер думок має навички просування.

leader

Перевірте кількість та якість передплатників. Якщо їхній приріст відбувався стрибкоподібно — можливе штучне накручування.

leader

Проаналізуйте рівень залучення. Кількість позитивних реакцій, перепостів та коментарів демонструє ступінь довіри та інтерес до контенту. Також висока залучення означає, що серед передплатників немає ботів.

leader

Проведіть ревізію репутації. Участь лідера думок у конфліктах, спірні вчинки та висловлювання можуть вдарити за іміджем вашого бренду. Вивчіть згадки про ЛОМ у пресі та соцмережах.

leader

Дізнайтеся про умови співпраці та порядок розрахунків, щоб оцінити бюджет рекламної кампанії.

leader

Найчастіше важливіша не кількість передплатників, а рівень взаємодії з ними. Тому багато великих брендів вважають за краще співпрацювати з лідерами думки категорії макро та мікро.

Мікро-ЛОМ (з 10–100 тис. передплатників) та нано-ЛОМ (від 100 до 10 тис. передплатників) зазвичай мають нішеву аудиторію та можуть забезпечити більш високий рівень залучення у порівнянні з великими гравцями.

Переваги роботи з лідерами думок

Опініон лідери нативно або відкрито рекламують продукти та бренди. Крім того, вони можуть:

leader

навести бренду свою базу шанувальників;

leader

допомогти компанії охопити аудиторію, яка вже зацікавлена у таких видах продуктів, а також привернути увагу нових покупців;

leader

створити компанії лояльну клієнтську базу;

leader

покращити імідж компанії;

leader

підвищити довіру до бренду.

Шукайте лідерів думок із досвідом запуску успішної реклами. Реальні передплатники, наявність зворотного зв'язку та позитивні відгуки попередніх клієнтів можуть стати страховкою від негативного результату співробітництва.

Недоліки роботи з опініонами лідерами

Основний ризик співпраці з відомими людьми – перенесення їхньої репутації на репутацію бренду. Тобто, на публічну особу, якщо її буде втягнуто у скандал чи дозволить собі образливі висловлювання, може обрушитися хвиля критики. І якщо така людина рекламує ваш продукт, емоції аудиторії можуть перенестись і на нього.

Неефективною також буде співпраця, якщо дані про аудиторію лідера думок є недостовірними. У такому випадку може виявитися, що передплатники неактивні і були набрані за допомогою накрутки, а значить, вони не зацікавляться вашим продуктом.

leader

Оцінка результатів роботи лідера думок

Щоб правильно вибудовувати маркетингову стратегію та своєчасно її коригувати, необхідно регулярно аналізувати ефективність співпраці з лідером думок. На жаль, показники, які б допомогти безпосередньо оцінити результати роботи ЛОМ, відсутні.

Однак є непрямі способи оцінки. Можна проаналізувати збільшення впізнаваності бренду, залучення нової аудиторії та зростання обсягу продажу.

leader

Збільшення впізнаваності бренду та зростання аудиторії можна розрахувати, вивчивши кількість передплатників на сторінках бренду, їхню участь у конкурсах та інших інтерактивних заходах. Для цього порівнюють дані показники на початок кампанії через певний проміжок часу, а також після кожного нового рекламного посту. Крім того, можна використовувати інструменти внутрішньої аналітики соцмереж, сторонні сервіси аналітики, кількість використаних промокодів/реєстрацій чеків та інші показники.

leader

Сервіс Google Analytics допомагає оцінити залучення трафіку, наприклад скільки переходів на сайт здійснили користувачі після кожної активності лідера думок і скільки з них здійснили покупку.

leader

Унікальні промокоди на знижку , які ЛОМ згадує у своїх постах, також допоможуть оцінити кількість покупців та ефективність роботи.

leader

Статистика публікацій дозволяє оцінити охоплення, кількість переходів у ваш профіль, кількість збережень та ін. Також важливі такі показники, як покази, лайки, коментарі та репости.

Досвідчені опініон лідери найчастіше самостійно аналізують дані, проводять роботу над помилками та коригують свої дії.

leader

4 ключові помилки у роботі з лідерами думок

Американське інтернет-видання The Huffington Post опублікувало статтю, в якій провідні маркетологи перерахували свої помилки у роботі з лідерами думок. Серед ключових із них:

leader

Ігнорування можливостей співпраці з лідером думок або відсутність віри в те, що цей інструмент може бути високоефективним при правильному використанні. Компанії часто недооцінюють можливості реклами через ЛОМ та пропонують за роботу мінімальну винагороду. Але такий підхід дає змогу отримати нових лояльних клієнтів, особливо коли старі методи просування вже не працюють.

leader

Недооцінка креативності впливової особи. Більшість лідерів думок вміє створювати контент, який сприяє приверненню уваги аудиторії та значному збільшенню трафіку. Як правило, вони знають, що подобається, а що не цікаво споживачам. Не обмежуйте їхні ідеї - надайте свободу у генерації контенту. Зрештою, ви можете відкликати піст, якщо він вам не підійде.

leader

Нереалістичні цілі та очікування швидких результатів. Найчастіше маркетологи схильні ставити надхмарні цілі та розраховувати на миттєві результати. Визначте заздалегідь, які метрики використовуватимете для оцінки ефективності маркетингових кампаній, як вимірюватимете їхню прибутковість, і наберіться терпіння, щоб реклама у лідера думки заробила і почала приносити відчутний результат.

leader

Недовіра. Не можна сліпо вірити лідерові думки, але також не потрібно ставити під сумнів його кожен крок. Довіра має бути взаємною. Він повинен вірити у ваш бренд, а ви — у його вплив та контент. Не ставтеся до партнера упереджено та дозвольте йому довести свою корисність.

 

Основою ваших відносин мають бути чесність та повага. Так ви зможете налагодити взаємовигідну співпрацю, яка допоможе розвиватися вашому бізнесу.

leader

Умови співпраці з лідерами думок

Умови взаємодії компанії та лідера думок обумовлюються індивідуально. Єдиної ціни немає, тому що на неї впливає безліч факторів: від популярності та популярності ЛОМ до моделі ціноутворення, проте загальні правила все ж таки існують. Врахуйте, що:

leader

суперпопулярні персони завжди дорожчі;

leader

лідери впливу у вузькій ніші визначають ціну, враховуючи не кількість передплатників, а свою репутацію;

leader

загальна вартість роботи залежить від цілей кампанії, кількості та формату реклами — відеоролик буде дорожчим за пост, а пост — дорожчим за рекламу в сторіс;

leader

ЛОМ з цільовою аудиторією верхнього платоспроможного сегмента завжди дорожче за колеги з молодіжною аудиторією.

Також сума контракту залежить від виду контенту та моделі співробітництва. Компанія може оплачувати:

leader

фіксовану ставку незалежно від виду реклами;

leader

кожен окремий пост;

leader

кількість переходів на сайт;

leader

число конверсій – від передплати розсилку до купівлі товару;

leader

кількість передплатників чи переглядів.

Іноді лідери думки готові працювати безкоштовно, якщо співпраця з відомим брендом піднімає їхню популярність. Але це радше дуже рідкісні випадки.

leader

Приклади вдалої співпраці з лідером думок

Український сервіс Sweet.tv запустив проект для збільшення впізнаваності. У рамках рекламної акції було створено їстівні сертифікати у вигляді пончиків та залучено до співпраці 23 лідери думок. Вони робили пости на своїх сторінках в Інстаграм, повідомляли, що тестують сервіс, та пропонували передплатникам один місяць безкоштовного користування. У результаті компанія отримала майже 1,7 млн охоплення.

Ще один приклад – спільна робота над колекцією одягу бренду Solh та відомої актриси та телеведучої Лілії Ребрик, яка не лише стала обличчям рекламної кампанії, а й брала участь у створенні модної колекції.

leader

Приклади невдалої співпраці з лідером думок

У 2017 році вийшов рекламний ролик, в якому супермодель Кендалл Дженнер грала роль лідера протесту на демонстрації Black Lives Matter. Наприкінці сюжету вона вручила поліцейському банку Pepsi, а моделі, які її супроводжували, раділи посмішці офіцера.

Користувачі соцмереж звинуватили Pepsi у легковажному ставленні до соціальних проблем. Коментатори наголошували, що компанія вирішила використати рух для продажу продукту, а також знецінила небезпеки, з якими стикаються протестувальники.

Рекламу створювала власна студія Creators League Studio. Президент PepsiCo Бред Джекман вирішив відмовитися від рекламної агенції, щоб скоротити витрати та час на розробку ролика. У підсумку, Pepsi довелося вибачитися і відмовитися від реклами вартістю понад $5 млн.

Викликало хвилю критики та співпрацю української співачки, актриси та блогера Ганни Трінчер із брендом Chipster's. Після розміщення в соцмережі рекламного поста, в якому вона згадала, що чіпси можна використовувати як перекушування, коли занадто зайнята або втомилася після виснажливих зйомок і не хочеш виходити з дому, передплатники в коментарях почали активно писати, що це не той продукт, який дарує енергію, а саму Ганну звинуватили у тому, що вона «втрачає планку».

leader

Питання - Відповідь

Що означає бути лідером думок?

Бути лідером думок означає служити зразком для наслідування, використовувати довіру аудиторії, авторитет, свої знання та досвід для певних цілей, наприклад, просування бренду.

Як лідери думок просувають бренд?

Лідери думок допомагають брендам збільшувати продажі, формувати імідж, підвищувати довіру споживачів та залучати нову аудиторію. Для цього вони публікують рекламні повідомлення або пости із згадкою товару чи послуги, роблять огляди, дають рекомендації, розповідають про свій досвід використання продукту, беруть участь у рекламних акціях та корпоративних заходах, взаємодіють із аудиторією у соцмережах, проводять конкурси та ін.

Чим відрізняються інфлюєнсери від лідерів думок?

Лідери думки — люди, які здобули популярність завдяки знанням чи своїй діяльності. На відміну від інфлюєнсерів, їхня популярність не обмежена соцмережами та інтернетом загалом.

Чим відрізняються амбасадори від лідерів думок?

Амбасадор, або посол бренду — людина, яку наймають для підвищення впізнаваності компанії та її подання у повсякденному житті. Посол бренду втілює фірмовий стиль у зовнішньому вигляді, відображає філософію та цінності компанії.

Амбасадорів визначають як «любителів бренду», які мають здатність генерувати ідеї, корисні для всієї спільноти бренду. Ними рухає бажання стати ключовими членами цієї спільноти та отримувати особисті преференції, такі як ексклюзивні гаджети, знижки та участь у корпоративних заходах.

А лідери думок – це люди, які беруть участь у рекламній кампанії тривалий час чи одноразово. На відміну від амбасадорів, вони можуть не користуватися продукцією бренду, але рекламують її.

Як вважати ефективність реклами у лідера думок?

Оцінити ефективність реклами лідера думки можна за допомогою сервісу Google Analytics за такими показниками, як кількість переходів на сайт, кількість покупок, приріст аудиторії тощо.

Оцініть матеріал:

Натисніть на сердечко, щоб проголосувати!

Кількість голосів: 540

Середня оцінка 4.3 / 5