Отримайте презентацію послуг та консультацію фахівця
Найкращі люди індустрії займаються процесом розробки вашого бренду
→ З бомжа у мільйонери. Встигни заробити Bums — нова криптовалюта в Telegram, інвестуй та заробляй.
Інфлюєнсер (від англійського influence – вплив) — це людина, до порад і рекомендацій якої прислухається значна кількість людей, особистість, яка може впливати на думку цільової аудиторії.
Найчастіше інфлюєнсер — знаменитість чи експерт в одній із сфер. Інфлюенсери ведуть діяльність в інтернеті та соцмережах, мають активну лояльну аудиторію. Для бізнесу вони корисні тим, що займаються рекламою товарів та послуг, а ще можуть впливати на політичні та соціальні процеси. Завдяки своїй популярності інфлюєнсери допомагають просувати товари та послуги, підвищувати впізнаваність бренду та довіру до компанії.
Інфлюенсери мають певний статус і знаються на конкретній сфері, тому для реклами вибирати треба того, чиї знання та думка допоможуть просувати ваш продукт.
За діяльністю розрізняють такі групи інфлюенсерів:
Як правило, інфлюєнсери збирають аудиторію, яку цікавить певна тема. Тому для співпраці варто обирати того, хто працює у відповідному для вас напрямку. Серед найпоширеніших тематик – краса та здоров'я, мода та стиль, туризм, спорт, ігри, їжа, особистісне зростання, стосунки та секс, батьківство, підприємництво.
Кількість передплатників — ключовий параметр класифікації інфлюєнсерів, від якого безпосередньо залежить охоплення та рівень впливу.
Найчастіше інфлюєнсери використовують чотири майданчики — Instagram, YouTube, TikTok та Facebook.
Також маркетологи назвали придатними для роботи з інфлюєнсерами ще 8 платформ. Це Shopify Collabs, YouTube BrandConnect, Twitter, Snapchat, LinkedIn,
Pinterest, Blogs/Websites та Twitch.
Інфлюенсери мають унікальний набір навичок і можуть значно покращити впізнаваність бренду, репутацію та рівень взаємодії з клієнтами — від охоплення цільової аудиторії до підвищення довіри та залучення нових клієнтів.
Бізнесу потрібен інфлюєнсер, щоб:
Кінцеві цілі залучення інфлюенсерів - збільшення обсягу продажу та підвищення прибутковості бізнесу.
Крім цього, інфлюєнсери корисні бізнесу тим, що надають зворотний зв'язок та допомагають тестувати продукт. Завдяки цьому компанії дізнаються, що подобається аудиторії, а від чого вона не в захваті, можуть виявити та усунути проблеми, покращити пропозицію та удосконалювати товари чи послуги.
Інфлюенсер добре знає та відчуває свою аудиторію, тому вводить рекламу в контент органічно. У результаті вона стає помітною, на неї звертають увагу і їй довіряють.
Завдання інфлюєнесера відрізняються залежно від сфери діяльності та особливостей співробітництва з брендом.
Найчастіше в обов'язки входить:
створення контенту – розміщують огляди, статті, відео, фото тощо;
збільшення охоплення – інфлюєнсери розвивають свої канали та сторінки в соцмережах, набирають нових передплатників, що дозволяє бренду просувати свої продукти серед широкої аудиторії;
рекламні акції – за домовленістю з брендом інфлюєнсери можуть проводити розіграші, конкурси, влаштовувати майстер-класи, марафони та ін.;
спілкування з аудиторією – відповідають на запитання та коментарі користувачів, підтримуючи їхню лояльність;
вплив на аудиторію – дають поради та рекомендації, діляться своєю думкою щодо використання того чи іншого товару/послуги, підштовхуючи споживачів до покупки.
Також, деякі інфлюєнсери можуть аналізувати дані та відслідковувати показники ефективності, пропонувати ідеї щодо зміни стратегії просування та вдосконалення контенту.
Серед різних форматів реклами, які використовують інфлюєнсери, найпоширеніші та найефективніші — спонсорські пости . Рекламні повідомлення створюються впливовими особами на замовлення брендів і вводяться в тексти в соцмережах. Щоб забезпечити прозорість для аудиторії, ці публікації позначають як спонсорські, або #AD.
Один із прикладів ефективного спонсорованого посту — фотографія, яку в рамках партнерства з Puma розмістила в Instagram американська модель та телеведуча Кайлі Дженнер. Фото, яке являло собою рекламу взуття бренду, супроводжували хештеги #PUMA_Ambassador та #PUMApartner. Завдяки цій посаді Puma підвищила впізнаваність бренду та збільшила продажі.
Огляди продуктів - різновид реклами, при якій інфлюєнсер отримує продукт в обмін на створення та розміщення огляду у своїх профілях у соцмережах. Цей формат привертає увагу аудиторії, застосовується при запуску нових продуктів та стимулює продаж.
Приклад ефективного огляду продуктів – відео з рев'ю палітри тіней для повік компанії Morphe Brushes, яке візажист та модель Джеймс Чарльз розмістив на YouTube. Ролик зібрав понад 10 млн переглядів та допоміг підвищити впізнаваність бренду.
Розіграші подарунків – вид реклами, коли інфлюєнсер проводить конкурс у соцмережах, пропонуючи призи в обмін на активність передплатників.
Приклад розіграшу подарунків — акція, в рамках якої італійська модель, модний блогер та дизайнер одягу Кьяра Ферраньї організувала розіграш набору косметичних продуктів Lancome у Instagram для своїх передплатників. Щоб виграти, користувачі повинні були підписатися на Ферраньї та Lancôme в Інстаграм, поставити лайк посту про розіграш і відзначити друга у коментарях. Розіграш підвищив впізнаваність та охоплення як Ферраньї, так і Lancome, а також допоміг бренду представити продукцію нової аудиторії.
Крім цього, інфлюєнсери можуть давати рекламу в Stories - обговорювати продукт, проводити опитування, залучати аудиторію особистими історіями; проводити прямі ефіри – розповідати про товар чи послугу та відповідати на запитання споживачів; брати участь у різноманітних заходах та програмах – читати лекції, проводити вебінари та майстер-класи, щоб показати користувачам способи використання продукту.
Інфлюєнсером може стати будь-який активний користувач соцмереж з великою кількістю передплатників — від блогера та лідера думок до галузевого експерта та зірки шоу-бізнесу.
Для пошуку інфлюєнсера можна використовувати:
Ще один інструмент, який допоможе у виборі інфлюєнсера - платформа LinkedIn. Її функціонал дозволяє шукати сегменти ринку і ключові заголовки, такі як «блогер» і «творець контенту».
Для вибору впливової особи необхідно спочатку скласти список людей, що підходять вашому бізнесу, зважити всі за і проти роботи з ними і зв'язатися з тим, хто найбільше відповідає вашим критеріям.
Які дані слід вивчити про кандидатів:
Обговоріть з інфлюєнсером такі нюанси:
Важливо, щоб інфлюєнсер відповідав цінностям, місії та філософії бренду, а його аудиторія була близькою до ЦА компанії. Наприклад, якщо ви робите корми для домашніх вихованців, краще знайти впливову особу, яка любить тварин, має кішку або собаку і розповідає про це своїм передплатникам, а для реклами фітнес-студії не варто залучати людей, які люблять фастфуд, навіть якщо це дуже популярна особистість.
Крім цього, слід перевірити якість аудиторії інфлюєнсера, тобто переконатися, що передплатники – це реальні користувачі, а не боти. Інакше не буде користі від співпраці з таким лідером думок.
Ринок маркетингу впливу постійно зростає. За даними компанії Statista на 2023 рік, глобальна вартість цього ринку склала $21,1 млрд, збільшившись більш ніж утричі з 2019 року.
Затребуваність інфлюєнсерів обумовлена такими перевагами:
Блогери виступають у ролі сполучної ланки між компанією та споживачами, проте неправильний вибір інфлюєнсера може завдати шкоди репутації бренду.
Співпраця з інфлюєнсерами загалом приносить користь бізнесу, але іноді може бути невдалою та неефективною.
Які негативні наслідки можуть підстерігати:
Крім того, популярні інфлюєнсери дорого коштують, що може бути не по кишені деяким компаніям.
Негативних наслідків можна уникнути, якщо мінімізувати всі ризики. Для цього треба ретельно обирати інфлюєнсера для співпраці, вивчати його спосіб життя, цінності, аудиторію, активність та залученість передплатників.
На відміну традиційного маркетингу з легко вимірними результатами, маркетинг впливу характеризується складнішим аналізом. Оцінити результати активностей допомагають такі інструменти та параметри:
Для оцінки роботи впливової особи порівнюють кількісні параметри перед початком та після закінчення рекламної кампанії.
До ключових помилок у роботі з інфлюєнсерами відносяться:
вибір впливової особи, яка не відповідає образу бренду;
відсутність технічного завдання, чітких та вимірних цілей;
недостатня комунікація у період співробітництва;
надмірний контроль або повна відсутність контролю з боку бренду;
відсутність своєчасного аналізу результатів та внесення змін до стратегії кампанії (за потреби);
занижений бюджет.
Також помилкою буде розрив зв'язку з інфлюєнсером після закінчення контракту. Адже плідні та довгострокові відносини допоможуть утримати його аудиторію та привести вам нових клієнтів.
Залежно від специфіки діяльності інфлюєнсера, особливостей рекламованого продукту та поставлених цілей відрізнятимуться й умови співробітництва. Але є низка загальних правил, яких слід дотримуватись, щоб отримати хороші результати.
Обговоріть з інфлюєнсером такі нюанси:
З інфлюєнсером краще укласти письмовий договір із докладно прописаними правами та зобов'язаннями сторін. Це допоможе захистити ваші інтереси та уникнути непорозумінь під час роботи з публічною особистістю.
Вартість співпраці з інфлюєнсерами може бути дуже різною. Тут все залежить від того, наскільки відома людина, чим вона займається, чи багато у неї передплатників, наскільки активна аудиторія, які формати контенту і як часто публікуватимуться, скільки триватиме співпраця та ін. Це означає, що інфлюєнсери можуть брати за рекламу як $80-100, і десятки і навіть сотні тисяч доларів.
Маркетингова стратегія Levi's зосереджена навколо екоактивістів та інфлюєнсерів покоління Z. У кампанії «Купуй краще, носи довше», що пройшла під час пандемії коронавірусу, взяли участь яскраві особи покоління Z усіх верств суспільства.
Levi's залучила репера Джейдена Сміта, професійного футболіста Маркуса Рашфорда, ютубера Емму Чемберлен, екоактивістку Сіє Бастіда та інших впливових осіб. Серія рекламних роликів бренду відбивала ідеї екологічної відповідальності.
Попередні дослідження показали, що покупці покоління Z гостро реагують на екологічні проблеми та з більшою ймовірністю купуватимуть екологічно чисті продукти. Сконцентрувавши увагу на питанні захисту навколишнього середовища, Levi's знайшла відгук у молодої аудиторії та підвищила продажі до допандемічного рівня.
У рамках кампанії з просування нових гарнітур віртуальної реальності в Канаді компанія Sony залучила інфлюєнсерів із гравців. Макро-, мікро- та наноінфлюєнсери публікували контент із зображенням гарнітури VR, відзначаючи @PlayStationCA і використовуючи спеціальні хештеги.
Геймери ділилися епізодами гри, а також фотографіями та відеороликами зі своїми враженнями. Один із них розповів про індивідуальні налаштування VR та PlayStation, спонсорство PlayStation, включив посилання на офіційну сторінку сайту VR.
Леся Нікітюк, яка посідає 20 місце у списку найпопулярніших інфлюєнсерів України за даними журналу Forbes Ukraine, ведуча популярних шоу «Хто зверху?», «Орел і Решка» та «Le Маршрутка», володарка понад 4 млн передплатників у Instagram, спровокувала скандал, показавши рекламу мережі ресторанів KFC
Розмістивши на сторінці в Інстаграм рекламний ролик компанії, яка не вийшла з ринку РФ, Нікітюк зазнала масової критики з боку своїх передплатників.
Висновок: не тільки інфлюєнсер може завдати шкоди репутації компанії, а й невдалий вибір бренду із сумнівною репутацією може завдати шкоди іміджу самого інфлюєнсера.
Блогер – людина, яка веде блог у соцмережі чи на сайті, створює контент, але не впливає на споживчу поведінку своїх передплатників. Інфлюєнсер, на відміну від блогера, впливає на поведінку та покупки своїх послідовників, розповідаючи про продукт та надаючи рекомендації.
Амбасадор бере участь у просуванні бренду значний період часу та є його представником. Він користується продукцією компанії у повсякденному житті та ділиться своїм досвідом у соцмережах.
Інфлюєнсер вступає у партнерські відносини з брендом для реклами товару чи послуги. Це може бути разова акція чи довгострокова співпраця, при цьому самому користуватися продуктом інфлюєнсера не обов’язково.
Це різні поняття у маркетингу, хоча іноді вони можуть перетинатися.
Інфлюенсерство ґрунтується на використанні авторитету та довіри аудиторії, передбачає створення емоційного зв’язку з передплатниками, а реклама налаштовується на певну групу користувачів за заданими параметрами, включаючи вік, стать, локацію, інтереси.
Інфлюєнсери регулярно публікують різний контент із згадкою про бренд, при цьому можуть ділитися своєю думкою, розповідати особисті історії, робити огляди, а рекламне повідомлення формується за певними правилами, містить коротку інформацію про продукт та заклик його купити.
Інфлюєнсери, допомагаючи бізнесу просувати товари та послуги, можуть виступати в ролі:
Діти-інфлюєнсери – це впливові особи віком до 18 років, які розміщують контент на різних майданчиках та рекламують товари. Весь матеріал для публікацій вони готують або самі, або роблять за них батьки. Їх передплатниками найчастіше є теж діти та підлітки, але можуть бути і дорослі, особливо якщо тематика каналу чи сторінки в соцмережах цікава для різних категорій людей (незвичайна подача історичних фактів, видатний розум дитини, майстерність у чомусь, таланти).
Кідфлюєнсери допомагають просувати бренди та збільшувати продажі, рекламуючи товари дитячої аудиторії, яка захоче таку ж іграшку, одяг чи щось інше. Але у співпраці з дітьми є й інша перевага – вони впливають на переваги інших дітей у період формування особистості. Тобто якщо дитина покохає певну марку, то може залишитися лояльною до неї і коли виросте.
Інфлюенсери впливають як на споживчі звички, а й у різні галузі життя, включаючи політику, здоров’я, ставлення до меншин та інших.
Впливові особи створюють та публікують різні види контенту на різних онлайн-платформах, наприклад, Instagram або YouTube. Їхня мета – залучити аудиторію та вплинути на її вибір. Інфлюенсери діляться думкою та досвідом, дають поради та рекомендації, надихають своїм прикладом у тій галузі, в якій найкраще розуміються. Це може бути мода, ЗОЖ, виховання дітей, кулінарія, догляд за шкірою, йога, подорожі та ін.
Інфлюенсером може стати будь-яка відома людина, творча особистість, зірка, популярний блогер, експерт у своїй справі. Для цього треба визначитися з нішою, тобто зосередитися на конкретному напрямі діяльності, оформити сторінки в соцмережах (відкрити бізнес-акаунти, оптимізувати шапку профілю, створити стильне оформлення), постійно генерувати цікавий та корисний для аудиторії контент, розвивати свою сторінку, залучаючи нових передплатників та залучаючи їх до спілкування, показати свою готовність до співпраці з брендами.
Вартість послуг інфлюєнсера залежить від кількох факторів — популярності та популярності, кількості передплатників та рівня залученості, затребуваності та ніші, формату реклами та інших показників.
Піст або stories в українського наноблогера може коштувати 100–500 грн, а блогер-мільйонник — 15 тис. грн і більше.
Ціна реклами на міжнародному ринку маркетингу впливу відрізняється суттєво. За одну посаду можна заплатити:
Для розрахунку ефективності роботи з інфлюєнсером порівнюють різні показники, такі як кількість користувачів, динаміка набору передплатників, кількість переглядів, лайків, коментарів та перепостів, трафік сайту та рівень залучення до початку рекламної кампанії та після її завершення.