Отримайте презентацію послуг та консультацію фахівця
Найкращі люди індустрії займаються процесом розробки вашого бренду
→ З бомжа у мільйонери. Встигни заробити Bums — нова криптовалюта в Telegram, інвестуй та заробляй.
Нейронні мережі – частина штучного інтелекту (AI). Вони є набором обчислювальних алгоритмів, які імітують роботу людського мозку.
Нейросети зробили революцію у технології розпізнавання зображень, прогнозуванні процесів, створенні безпілотних автомобілів та медичній діагностиці. Один із прикладів нейромереж — Chat GPT-3 від дослідницької організації OpenAI.
Їх створили таким чином, щоб вони могли взаємодіяти подібно до живих нервових клітин. Побудовані з численних взаємопов'язаних багаторівневих простих елементів нейромережі імітують процес обробки інформації мозком.
Штучна нейромережа, як і її біологічний аналог, має такі атрибути:
Нейросеть складається з нейронів, які обробляють вхідну, вихідну та приховану інформацію. Коли їх багато, утворюються шари, кожен з яких виконує свою функцію, наприклад, вхідний шар розподіляє дані, а внутрішні займаються обробкою інформації.
Нейронні мережі є спробою імітувати образ людського мислення та знаходити закономірності у наборі даних для створення прогнозів або вирішення поставлених завдань.
Нейросети імітують людське мислення — це їх оптимальним рішенням для сучасних систем на глобальних базах даних. Вони здатні розуміти та аналізувати неоднозначну, суперечливу чи неповну інформацію (так звана нечітка логіка), якщо точні моделі недоступні.
Важлива якість нейромереж — їх стійкість до відмов. Вони працюють у разі збою одного або кількох вузлів, заповнюючи прогалини, якщо значні частини мережі загублені або відсутні. Ця здатність дозволяє використовувати їх у критично важливих системах, які мають працювати цілодобово та без збоїв. Наприклад, у освоєнні космосу там, де часто висока ймовірність відмов електронного обладнання.
Нейросети запрограмовані так, щоб вирішувати три типи завдань – сортувати, передбачати та розпізнавати. Тобто, вони вивчають різні дані та роблять висновок.
Ще однією особливістю нейромереж є їхня здатність навчатися. Існує два способи навчання: з учителем – коли завантажується набір вхідних даних, і алгоритм вчиться розрізняти текст, картинки, відео чи графіку, і без вчителя – коли досвід набувається під час виконання різних завдань.
Нейросети пропонують вирішення більшості завдань з обробки мови, зображень та текстів. З їх допомогою щодня виконується низка операцій, які нещодавно здавалися фантастичними:
Ще одна з практичних сфер застосування нейромереж — виконання різних маркетингових завдань. З їхньою допомогою можна малювати картини за запитами, створювати логотипи, слогани, емодзі, фото неіснуючих людей, покращувати якість знімків, писати історії та музику.
Нейронні мережі - новий спосіб виявлення прихованих закономірностей у наборі даних та складання на їх основі точних прогнозів. НР представлені у широкому спектрі бізнес-інструментів, які допомагають компаніям автоматизувати рутинні завдання.
Використання великих баз даних для навчання нейронних мереж дозволяє ефективно знаходити та залучати релевантну цільову аудиторію за допомогою:
Ці інструменти дозволяють маркетологам приймати ефективні стратегічні рішення, планувати промоактивність та прогнозувати результати маркетингових кампаній з урахуванням результатів минулих зусиль.
Приклад — персоналізація рекомендацій продуктів інтернет-магазинів, таких як Amazon, «Розетка» та «Алло». Нейросети аналізують поведінку користувача, його покупки, історію переглядів та надають релевантні рекомендації.
Цінність нейромереж для роздрібних торгових мереж полягає в:
Також, системи на базі нейронних мереж розраховують кількість і структуру товарних запасів, які мають розташовувати роздрібні торгові підприємства. Amazon - одна з компаній, які активно використовують нейромережі з цією метою.
Нейронні мережі застосовують, щоб максимально автоматизувати банківські технології та фінанси. Їх використовують при:
Приклад - використання нейромереж для виявлення шахрайства Сітібанком. За допомогою нейронної мережі, яка була навчена на базі даних мільйонів транзакцій споживачів, банк виявляє шахрайські операції з кредитних карток.
Нейронні мережі використовують для виявлення та попередження шахрайства в онлайн-середовищі, виявлення шкідливих програм та вірусів, DDoS-атак та спаму.
Приклад — нейронні мережі забезпечують безпеку бізнесу в інтернеті, відстежуючи такі закономірності, як велика кількість запитів з однієї IP-адреси або безліч одночасних запитів із випадкових IP-адрес.
Страхові компанії використовують нейронні мережі у прогнозуванні коефіцієнтів збитків та ризиків, коригування премій та виявленні шахрайських операцій.
Приклад - страхова компанія Allstate за допомогою нейронних мереж виявляє водіїв, "схильних до аварій", і призначає їм підвищені страхові внески.
У логістиці нейромережі використовують для розробки оптимальних маршрутів та пакування продуктів для транспортування.
Приклад — автономна система Wise Systems допомагає користувачам планувати та відстежувати маршрути, а також налаштовувати шляхи доставки в режимі реального часу за допомогою функцій прогнозування.
Нейросети можна використовувати у різних галузях для вирішення простих завдань, виконання рутинних справ, створення візуальних концепцій, підбору референсів та пошуку ідей для натхнення. Головне – щоб система вже мала досвід розв'язання аналогічного завдання.
Серед переваг нейромереж:
Недоліками мережі можна назвати:
Нейросеть обробляє різну інформацію, у своїй не відкидає фейки, неперевірені і недостовірні дані, тому результат може бути неточним і неправдивим. При цьому алгоритм розуміє неструктуровані дані різного формату, знаходить складні взаємозв'язки та аналізує помилки. Це дозволяє мережі вчитися та покращувати роботу.
Нейромережі — це комп’ютерні програми, влаштовані за прикладом людського мозку і можуть навчатися на основі прикладів. Уявіть собі, що у вас є багато маленьких помічників (нейронів), які працюють разом, щоб вирішувати завдання — від вгадування, що зображено на фотографії до перекладу тексту з однієї мови на іншу. Ці помічники спочатку дивляться на багато прикладів, щоб зрозуміти, як виконати завдання, а потім використовують ці знання для вирішення нових завдань. Нейросети здатні навчатися і ставати краще в тому, що вони роблять, чим більше інформації вони отримують.
Сенс нейромережі полягає в тому, щоб імітувати роботу людського мозку для виконання різних завдань обробки інформації, таких як розпізнавання образів, аналіз текстів, прогнозування та багато інших. Нейросети здатні навчатися на основі даних, самостійно знаходити закономірності та приймати рішення, що робить їх дуже потужним інструментом у галузі штучного інтелекту. Головна мета нейромереж — автоматизувати процеси, які потребують «інтелектуальних» зусиль, і вирішувати завдання, які досі були під силу тільки людині, тим самим спрощуючи та покращуючи багато аспектів нашого життя та роботи.
Небезпеки нейромереж можуть виявлятися в різних аспектах і залежать від способів їх використання:
Важливо підходити до розробки, навчання та використання нейромереж з урахуванням потенційних ризиків та наслідків, а також розробляти та впроваджувати відповідні механізми контролю та регулювання.
Нейросети та штучний інтелект (ШІ) вже почали трансформувати ринок праці, впливаючи на різні професії. Ось деякі з професій, які найбільше можуть бути автоматизовані або замінені нейромережами:
Однак важливо відзначити, що багато професій еволюціонуватимуть, а не повністю зникатимуть, оскільки елементи творчості, емпатії та міжособистісної взаємодії залишаться затребуваними. Крім того, з’являться нові професії, пов’язані з розробкою, навчанням та контролем нейромереж та ШІ.
Крім згаданих професій, ось ще кілька, які можуть зазнати змін або бути замінені нейромережами та штучним інтелектом у майбутньому:
Хоча багато професій зазнають змін через впровадження нейромереж та ШІ, це також призведе до появи нових спеціальностей та можливостей для професійного розвитку, акцентуючи увагу на унікально людських навичках та творчості.
Доповнимо попередні списки професій, які можуть бути замінені або трансформовані нейромережами та штучним інтелектом, а також вкажемо нові професії, які можуть з’явитися у зв’язку з розвитком цих технологій.
Професії, що зазнають змін або автоматизації: